top of page
business-man-working-by-using-laptop-computer-hands-typing-keyboard-professional-investor-

PŘÍSPĚVEK

Potenciál a úskalí digitálních měn centrálních bank




Článek nazvaný "Potenciál a úskalí digitálních měn centrálních bank" od Surendry Roshy, spoluvýkonného ředitele HSBC Asie-Tichomoří, publikovaný 6. února 2023, zkoumá komplexní spektrum možností a výzev spojených s digitálními měnami centrálních bank (CBDCs). Rosha upozorňuje na to, jak by CBDCs mohly zásadně proměnit mezinárodní ekonomickou činnost tím, že nabídnou nové příležitosti pro rychlejší, levnější a bezpečnější přeshraniční platby.

Článek uvádí, že CBDCs jsou způsobem, jakým centrální banky mohou emitovat měnu v digitální formě, která by poté byla distribuována prostřednictvím komerčního bankovního systému. S více než 100 zeměmi, včetně 19 z ekonomik G20, které zvažují zavedení nějaké formy CBDC, se zdá, že Asie a zejména Čína jsou v centru dynamiky vývoje CBDC.


CBDCs, na rozdíl od některých jiných digitálních měn, nabízejí stabilitu zajištěnou plnou mocí státu, čímž se vyhýbají mnoha rizikům spojeným se stabilními mincemi nebo kryptoměnami. Rosha zdůrazňuje potenciál CBDCs zjednodušit platby, což by mohlo vést k nové éře nízkonákladových, bezpečných a téměř okamžitých transakcí, zatímco by podněcovalo ekonomický růst a inovace ve finančním sektoru.


Mezi hlavní beneficienty by mohly patřit malé a střední podniky (MSP), které jsou motorem ekonomického růstu ve velké části světa. Současná dlouhá doba vyrovnání a vysoké náklady na výměnu často nespravedlivě zatěžují právě menší podniky. Pokud by byly CBDC dobře navrženy, mohly by pomoci zmírnit některé z těchto tlaků.


Rosha rovněž poukazuje na nezodpovězené otázky, jako je to, zda by měly být CBDC omezeny pouze na velkoobchodní vyrovnání mezi bankami a velkými podniky, nebo zda by měly být dostupné pro všechny. Zdá se, že konsenzus směřuje k hybridnímu systému, kde měnu emituje centrální banka, ale služby plateb a správu účtů zajišťují komerční banky.


Rosha zdůrazňuje, že největší výzvou pro využití potenciálních úspor efektivity, které CBDCs slibují pro přeshraniční platby, je dosažení interoperability: vytvoření společných standardů a datových protokolů, které umožní CBDCs naplnit svůj potenciál. Jako příklad úspěšného pilotního projektu uvádí mBridge, který během pětitýdenní zkoušky převedl přes síť více než 20 milionů dolarů.


CBDCs nabízejí značný potenciál pro rapidní transakce, mohou dále snížit riziko vyrovnání a podporovat pokroky jako tokenizace aktiv a přidružené chytré kontrakty. Přesto je potřeba ještě mnoho práce na plném pochopení dopadu zavedení CBDCs na finanční systémy a ekonomiky obecně, zvláště je třeba zajistit, aby bankovní systémy nepocítily ztrátu vkladů při jejich zavedení.

Výzvou pro centrální i komerční banky je navrhnout infrastrukturu tak, aby maximalizovala výhody, jako jsou rychlejší a levnější přeshraniční platby, zachovala to nejlepší ze současného systému a zároveň se vyhnula vytváření nových zranitelností v globálním finančním systému.




Comentarios


bottom of page