top of page
business-man-working-by-using-laptop-computer-hands-typing-keyboard-professional-investor-

PŘÍSPĚVEK

My po událostech 11. září 2001: Finanční bezpečnostní shrnutí (2001-2023)


11. září
11. září

Následky 11. září 2001 dramaticky přeformulovaly globální bezpečnostní paradigmaty s hlubokými důsledky pro finanční systémy. Během posledních 22 let se objevilo několik zásadních milníků, které zdůrazňují neúnavné úsilí zabezpečit globální finance a potlačit nelegální monetární aktivity.


1. Okamžitý dopad (2001-2003)

-Zákon PATRIOT, USA (2001): Rychle zaveden po událostech 11. září, poskytl americkým úřadům široké dozorové pravomoci. Ve financích to znamenalo přísnější programy identifikace zákazníků (CIPs) a větší kontrolu mezinárodních transakcí.

-Doporučení Finanční akční skupiny (FATF): Z roku 1990 byla v roce 2001 aktualizována tak, aby zahrnovala boj proti financování terorismu (CTF). Národní regulační rámce nyní odrážejí revize FATF.

2. Bankovnictví pod mikroskopem (2004-2010)

-3. směrnice EU proti praní peněz (2005): Tato směrnice, která se uplatňuje v celé EU, odrazila revize FATF a zvýšila důležitost ověření totožnosti zákazníka (CDD) a hlášení podezřelých transakcí.

-Afera SWIFT (2006): Americké úřady získávaly přístup k mezibankovním datům SWIFT, což spustilo debaty o soukromí a národní bezpečnosti.

-Rezoluce Rady bezpečnosti OSN: Sankce proti Al-Káidě a Talibanu zdůraznily globální závazek k potlačení financování terorismu.

3. Výzvy digitálního věku (2011-2018)

-4. směrnice EU proti praní peněz (2015): Reagovala na vzrůstající virtuální aktiva a jejich potenciální zneužití, rozšířila svůj záběr na celé krypto platformy a poskytovatele peněženek.

-Skuteční vlastníci: Pro boj proti neprůhlednosti nabízené dceřinými společnostmi, zavedly jurisdikce globálně registry uvádějící skutečné osoby za korporátními subjekty.

-Panamské dokumenty (2016): Tento unik ukázal stinnou stranu offshore financí, což vedlo k přísnějším regulacím finanční transparentnosti na celém světě.

4. Komplikace současnosti (2019-2023)

- 5. směrnice EU proti praní peněz (2020): Platná od ledna 2020, dále upřesnila definice skutečných vlastníků a požadovala veřejný přístup k národním registrům.

- Vzestup Central Bank Digital Currencies (CBDCs) neboli digitální měny centrálních bank: Jak se národy obrací k CBDC, slib regulovaných digitálních aktiv představuje nové výzvy a řešení v sledování nelegálního financování.

 

Závěrem, 11. září nejenže přeformovalo naše geopolitické prostředí, ale hluboce změnilo finanční struktury, kterým důvěřujeme. Jak banky a instituce posilovaly své regulatorní zdi, limity a kontrolní mechanismy, možná svoboda a soukromí byly tím, čím jsme zaplatily cenu. S celosvětovými financemi směřujícími k nevyhnutelné digitální budoucnosti, mohl by skutečný dopad 11. září spočívat v tom, že jsme se naučili žít v neustálém strachu z toho, co nemůžeme vidět nebo rozumět? V praxi by jeden mohl přemýšlet: jak daleko jsme ochotni jít ve jménu "bezpečnosti" a za jakou cenu? Když utahujeme provazy kolem finančních svobod, neškrtíme náhodou právě ty zásady, které se snažíme hájit?

Comentarios


bottom of page